Számtalanszor előfordul, hogy megakadunk. Elfogy az ötlet. Rászántuk az időt, de nem haladunk szinte semmit. Mit lehet ilyenkor tenni?

Te megfigyelted már mikor vagy a legtermékenyebb? A leghatékonyabb? Mikor jönnek a legjobb ötletek? Milyen állapotban vagy akkor? Mi vezetett ehhez az állapothoz? Tudatosan tervezed előre?

Érdemes ezeket végiggondolni és a megfigyelések alapján cselekedni. Persze előfordul, hogy szűk határidővel kell dolgozzunk és nagyon le kellene már adni az anyagot. Ilyenkor jól jöhet néhány trükk, amivel kicsit felrázhatjuk az agyunkat és új gondolatokat, ötleteket engedhetünk be. Íme néhány, amit én rendszeresen használok. Ennek a cikknek az írása közben is alkalmaztam. 🙂

1. Válts pozíciót!

Állj fel! Ülj át egy másik asztalhoz! Menj egy másik helyiségbe! A lényeg, hogy szó szerint egy teljesen más szemszögből lásd, amit éppen csinálsz. Végtelen sok nézőpont létezik, használd ki!

Ez egy klasszikus coaching technika. Nézz rá a problémádra egy másik aspektusból. Pál Feri atya előadásain is székeket használ a különböző nézőpontok szemléltetésére. És mennyire jó!

Ha felállsz munka közben, az ráadásul az egészségednek is jót tesz. Nekem az aktivitásmérőm például óránként csipog, ha egy helyben ülök. Ilyenkor nem csak felállok, hanem összekötöm az ivással, vagy éppen az evéssel, mert ez is fontos.

Még mindig ülsz?

2. Csinálj valami teljesen mást!

Néha egyszerűen félre kell tenni és később folytatni. Ha nagyon szorít az idő, akár egy 5 perces relaxáció is óriásit tud lendíteni. Van, aki ilyenkor magára zárja a WC ajtót és ott pihenteti az agyát. Sőt, olyat is ismerek, aki még ki is írja, hogy „használaton kívül”, így biztosan nem zavarják meg.

Én világ életemben sportoltam, java részt futottam, nekem egy jó 10 km végére szoktak megjönni a legjobb gondolatok. Amik egyébként a legegyszerűbbek, csak nem vettem észre.

De te csinálhatsz bármi mást. Csocsózz egyet, igyál egy kávét, sétálj, dobj be egy mosást, mindegy, csak ne ugyan az legyen.

3. Aludj rá egyet!

Nagyon szeretek friss szemmel még egyszer ránézni az alkotásomra, mindig jönnek még újabb ötletek, na és a lehetséges hibákat is azonnal kiszúrom.

Sőt, már elalvás előtt sokszor jön a megoldás. Az agy megpihen, ellazul és ott is az ötlet. Tulajdonképpen ezt kéne csinálni, fenntartani egész nap. A relaxáció is ebbe az állapotba visz. Thomas Edison két kis golyóval a kezében ült le szundítani egyet, hogy amikor megjön az ihlet, de már elaludna, felébredjen, ahogy elernyedt kezéből kiesnek a golyók. Így még pont emlékezett a gondolatokra és le tudta írni. Tehetsz egy jegyzetfüzetet is az ágy mellé, de a telefon is megteszi.

Neked mi vált be legjobban?