Sokszor támad az az érzésed, hogy már mindent kitaláltak? Nincs új a nap alatt? Milyen újdonságot lehetne még megvalósítani? Akkor ez az írás neked szól!

Kezdjük az elején!

Mi is a kreativitás?

J. P. Guilford, amerikai pszichológus az alábbi módon határozta meg a jelentését: 1

„A kreativitás alkotóképességet, teremtőképességet jelent, amely során a különféle képességek szerveződése lehetővé teszi az elszigetelt tapasztalatok összekapcsolását, újszerű értelmezését és új formában történő megjelenését.”

Guilford mellett számos más szakember kutatta a kreativitás különböző tényezőit. Arra jutottak, hogy az alábbiak a legfontosabbak.

A kreativitás faktorai

  • Könnyedség: A szellemi termékenység könnyedsége, gyorsasága, mennyisége, folyékonysága
  • Rugalmasság: A szellemi mozgékonyság képessége ez, a változó igényekhez való hajlékony alkalmazkodás, ami lehet spontán is, lehet adaptív is
  • Eredetiség: A váratlan, a szokatlan, újszerű kedvelése, szellemesség, találó jelleg, ritkaság, asszociációs távolság a mutatói
  • Újrafogalmazás: A szellemi struktúrák átszervezése, átértelmezése, átértékelése, átalakítása, vagy legalább felülvizsgálata
  • Problémaérzékenység: A probléma észrevevése, megértése, megoldásának igénye, vállalása, ennek a képességnek a mutatói.
  • Kidolgozottság: A részletek kidolgozásának, a komplexitásnak az igénye és preferenciája adja ezt a képességet. 2

Mit mondanak mások?

Bill Stainton, Emmy-díjas amerikai producer, író szerint a kreativitás nem más, mint pontok összekötése. A pontok bármik lehetnek, ötletek, tapasztalatok, idegen emberek, tényleg bármi. És minél több pontot ismerünk, annál többféle kapcsolatot hozhatunk létre.

Tim Harford, a Financial Times rovatvezetője az alábbi TED előadásában arról beszél, hogy a híres innovátorokban az a közös, hogy gyakran váltottak kutatási témát. Ő „lassított többfeladatúságnak” hívja ezt az attitűdöt. Azaz a kreatív emberek egyszerre több különböző projekten dolgoznak, akár több komoly hobbijuk is van mellette. Ez pedig azért segít, mert így ki tudnak venni egy ötletet az eredeti helyéről és berakni máshová.

A kreativitás fejlesztése

  • Tehát menjünk, olvassunk, járjunk moziba, színházba, kiállításokra, beszélgessünk idegenekkel, próbáljunk ki új hobbikat, gyűjtsük a pontokat!

A jövőkutató Stephan Schwartz az alábbiakat ajánlja.

  • Legyél a mestere a szakmádnak! Tanulj folyamatosan!
  • Legyél meggyőződve, hogy van megoldás arra, amin éppen dolgozol!
  • Tedd félre az előítéleteid, az előre kialakított véleményed, a berögzült gondolkodásmódodat!
  • Befelé figyelés. Meditálj! Lazsálj, a semmittevés is serkenti a kreativitást!

Ajánlott olvasnivaló: Csíkszentmihályi Mihály: Kreativitás – A flow és a felfedezés avagy a találékonyság pszichológiája, Akadémiai Kiadó, 2021

Forrás: 1 Kapszli, 2 Wikipedia