Emlékszem az első TV-s interjúmra, izgultam, vert a szívem, kínosan mosolyogtam, hebegtem-habogtam, örültem, hogy egyáltalán meg tudok szólalni. A végére sikerült kicsit megnyugodnom, de mai szemmel szörnyű lett. 🙂 El is határoztam, hogy legközelebb nyugodtabb leszek. Kezdésnek jó, de sajnos nem ennyire egyszerű.

Az izgulás háttere

Mark Twain szerint kétféle ember létezik: aki izgul, és aki hazudik. Teljesen természetes, emberi érzés, hogy izgulunk a kamera előtt. A kamera nem tudni hány embert szimbolizál és olyan mintha az egész világ minket figyelne és idézőjelben ránk akarna támadni. De úgy is felfoghatjuk, mekkora lehetőség ekkora figyelem.

Számtalan gyakorlat létezik, amelyek segíthetnek, íme néhány.

1. Relaxáció és mentális tréning

Még sportolóként tanultam és alkalmaztam ezt a technikát versenyek előtt. Relaxáljunk, gyakoroljuk az ellazult állapotot, legyen az a természetes. Ha pedig sikerül ellazulni, ki is egészíthetjük. Az agy nem tudja megkülönböztetni, mi az, ami már megtörtént, és mi az, amit csak elképzeltünk. Így ha előre vizualizáljuk a szereplést a kívánt módon, élőben már rutinnak fog tűnni. Érdemes ezt ebben az ellazult állapotban végezni és minél élethűbben elképzelni mindent, akár még az illatokat is. Ha lehetőség van rá, nézzünk meg interneten egy korábbi felvételt az adott helyszínről.

2. Power posing

A kutatások azt mondják, testbeszédünk (is) alakítja, hogy kik vagyunk. Azaz, ha egy magabiztos testtartást veszünk fel, akkor bárhol azok leszünk. Erről szól Amy Cuddy népszerű TED-előadása. Ő 2 percet javasol eltölteni egy domináns pozícióban, például két kezünket magasba emelve, mint a győztes sportolók. 

3. Tenyérdörzsölés

Szintén egy egyszerű technika. A felvétel előtt közvetlen dörzsöljük össze a két tenyerünket. Ez nem csak eltereli a figyelmünket, hanem energetizál is. Pár másodperc az egész, próbáld csak ki!

4. A gémkapocs trükk

Vigyél magaddal egy gémkapcsot a felvételre. Ha van zsebed, könnyedén rá is csíptetheted. Amikor úgy érzed, elkezdesz izgulni, könnyedén előkaphatod és két ujjad közé foghatod. Gyakorlatilag láthatatlan marad, de lesz valami a kezedben, ami levezeti a feszültséget.

5. Gyakorolj!

Számomra a legnagyobb áttörést az hozta, amikor rendszeresen felvettem valamit. Akár csak magamat a selfie kamerával. Napi 1 perc bejelentkezést csináltam hosszú ideig. Így pedig rutinná vált, tulajdonképpen nem maradt időm izgulni, mert mindig jött a következő videó, nem tudtam rajta előre agyalni.

Az is segíthet, ha egy fix mondattal kezdünk. Legyen ez bemutatkozás, vagy a meghívás megköszönése. Film esetén pedig ugye eleve megvan a szöveg. Ezzel a módszerrel magabiztosan kezdhetünk, ami a későbbiekre is megadja az alaphangot.

Neked mi vált be legjobban?